After a late night of counting, the results are in. Congratulations to our returning leaders and new ones:
President: Tim Killikelly (267), Malaika Finkelstein (1), Wendy Kaufmyn (1), Andrew King (1)
Vice President: Jenny Worley (246), Fred Glass (1), Nicola Smith (1)
Treasurer: Alan D’Souza (252), John Gravinore (1), Leslie Simon (1)
Secretary: Jessica Buchsbaum (257), Matt Duckworth (1), Harvey Schwartz (1)
At-large Executive Board Representatives:
Malaika Finkelstein (219)
Kate Frei (190)
Wendy Kaufmyn (215)
Alisa Messer (234)
Marco Mojica (195)
Rodger Scott (221)
Darvin Huang (1)
Greg Landau (1)
Jose Padilla (1)
.
Labor Council Delegates:
Kathe Burick (206)
Alan D’Souza (226)
Allan Fisher (226)
Ana Fisher (185)
Galina Gerasimova (195)
Timothy Killikelly (244)
Alisa Messer (233)
Bob Price (194)
Rodger Scott (220)
Fred Glass (1)
Jose Padilla (1)
Severin Rizzo (1)
Jane Wong (1)
.
Funded AFT Convention Delegates (top six vote recievers are funded):
Timothy Killikelly (238)
Alisa Messer (230)
Alan D’Souza (204)
Wendy Kaufmyn (197)
Jessica Buchsbaum (187)
Rodger Scott (185)
Joe Berry (154)
Li Miao Lovett (149)
Fred Glass (148)
Renato Larin (135)
Robin Pugh (132)
Hugo Aparicio(1)
Jose Cuellar (1)
Alison Datz (1)
Lu Marla Dea (1)
Anne-Marie Flemming (1)
Danny Halford (1)
Darvin Huang
Tore Langmo (1)
Kim Lee (1)
Jim McKinney (1)
Jose Padilla (1)
.
Delegate Assembly Precinct Reps:
Precinct 1: Rep Needed
Ocean: Business Credit
Precinct 2: Mary Bravewoman (11), John Verosky (11)
Ocean: Math
Precinct 3: Wendy Kaufmyn (5)
Ocean: Engineering and Architecture
Precinct 4: Carmen Lamha (4)
Ocean: Computer Science and Computer Networking
Precinct 5: Rep Needed
Ocean: Biology
Precinct 6: Bob Price (6)
Chemistry and Earth Science
Precinct 7: Megan Sweeney (6), Tom Menendez (4)
Ocean: Social Science
Precinct 8: Margaret Louie (1)
Ocean: Behavioral Science
Precinct 9: Marco Mojica (7), Leslie Simon (1)
Interdisciplinary Studies and Diversity Departments
Precinct 10: Ana Fisher (8)
Child Development
Precinct 11: Harry Bernstein (4), Matthew Creer (3)
Music and Theater
Precinct 12: Tracee Wong (14), and rep needed (Write-ins declined)
Counseling, EOPS, Financial Aid, African American Scholastic, Asian-Pacific Success, Latino Services
Precinct 13: Erin Cunningham (1)
Nursing- RN
Precinct 14: Erwin Barron(8), Richard Compean (8)
English
Precinct 15: Nicole Barens (10), Valerie Berger (9)
Ocean ESL, Institute for International Studies
Precinct 16: Ana Garcia (3)
Foreign Languages
Precinct 17: Tandy Iles (2), Sal Nunez (1), Sergio Martinez (1)
Ocean: Health Education
Precinct 18: Rep Needed
BEMA, Cinema, Journalism
Precinct 19: Kathe Burick (8), Adam D’Acquisto (6)
PE/Dance
Precinct 20: John Carrese (4)
Culinary, Hospitality, CTE, Fashion, Workforce Development, Mentoring
Precinct 21: Dayna Holz (10)
All campuses: Library
Precinct 22: Galina Gerasimova (11)
DSPS
Precinct 23: Claire Brees (9)
Ocean: Art
Fort Mason: All Departments
Precinct 24: Leland Lo (7), Brendan O’Leary (1)
Ocean: Administration of Justice
Airport: All Departments
Precinct 25: Rep Needed
Evans: All Departments
Precinct 26: Karl Westerberg(5)
Physics and Astronomy
Precinct 27: Keith Aldis (1)
Health Care Tech
Precinct 28: John Watson (4)
John Adams: ESL
Precinct 29: Tracy Ousdahl (10), Pamela Lyons (1)
Downtown: ESL
Precinct 30: Robin Pugh (8), Kovak Williamson (1)
Business non-credit, Business credit (not Ocean)
Precinct 31: Alison Datz (13), Holly Stevens (12), Kate Frei (1)
Chinatown: ESL
Precinct 32: Bob McAteer (6)
Visual Media Design and Photography
Precinct 33: Carolyn Cox (12)
Mission: ESL
Precinct 34: Rep Needed
Older Adults
Precinct 35: Diane Wallis (7)
Civic Center: All Departments
Gough: All Departments
Precinct 36: Christine Beard (2), Keith Choy (1), Billington Mbolo (1), Melissa McPeters (1), Pablo Rodriguez (1), Sharyn Zoll (1), & others declined
Transitional Studies
Precinct 37: Thomas Wang (1)
Horticulture
Precinct 38: Rep Needed
Speech
Precinct 39: Rep Needed
Dental Assisting, Diagnostic Medical Imaging, Student Health
Precinct 40: Rep Needed
Nursing-LVN, Consumer Education
Precinct 41: Jim McKinney (37), Allan Fisher (1), Cliff Liehe (1), Theresa Mostassisa (1)
Retiree Chapter
Follow Us!